Od wielu lat znane na całym świecie firmy pozwalają pracownikom przyprowadzać swoje psy do biura – wśród nich wymienić można takich gigantów jak Amazon, Google, CD Projekt Red, Autodesk. W Polsce zalety obecności zwierząt w miejscu pracy zaczęto odkrywać dopiero niedawno. Tego, że pracownicy branży fryzjerskiej także lubią psie towarzystwo, dowodzi chociażby częsta obecność czworonogów w biurze firmy Farouk Systems Polska! Czy, jeśli pracujesz w salonie fryzjerskim lub jesteś jego właścicielem, również możesz przyprowadzić ze sobą swojego pupila? Pod względem prawnym nic nie stoi na przeszkodzie! Przekonaj się, że psie towarzystwo w takich okolicznościach niesie ze sobą bardzo wiele korzyści!
Oczywiście, główną zaletą przyprowadzania psa do pracy jest fakt, że Twój pupil nie musi zostawać sam w domu przez większość dnia, a Ty możesz cieszyć się jego towarzystwem, nawet w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. To jednak są czysto praktyczne korzyści. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Missouri przeprowadzili badania, które dowiodły, że obecność czworonoga w miejscu zatrudnienia może mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na jego właściciela, ale również na pozostałych pracowników, czyli – cały zespół. Obecność zwierzęcia w miejscu pracy, według badaczy, powoduje:
Rzecz jasna, żeby przyprowadzanie psów do pracy miało tak pozytywne skutki, należy wcześniej uzgodnić tę opcję z całym zespołem!
Choć obecność czworonoga w pracy z pewnością ma wiele zalet, największe wątpliwości może budzić to, czy w kontekście wymagań sanitarnych obowiązujących salony fryzjerskie według polskiego prawa takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe. Na szczęście tak! Z czego to wynika?
Salony fryzjerskie, podobnie jak inne placówki związane z pozamedycznymi usługami pielęgnacji i zdobienia ciała (np. salony kosmetyczne, tatuażu, odnowy biologicznej), podlegają bardzo rygorystycznym przepisom, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych (np. wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C lub zakażenia wirusem HIV). Lokale tego typu muszą więc spełniać ściśle określone standardy higieniczne.
W § 9 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. zawarto zapis, który zabraniał zwierzętom wstępu do tego typu obiektów, jednak po 2012 r. przepisy uległy zmianie – w nowelizacji ustawy oficjalnie uznano, że zwierzęta nie są nosicielami wskazanych w rozporządzeniu chorób, a zakaz uchylono. Obecnie pod względem formalnym jedynym przeciwwskazaniem w tej kwestii może być brak zgody właściciela budynku, w którym znajduje się salon fryzjerski, na wprowadzanie do środka psów.
Zanim zdecydujesz się zabrać ze sobą swojego pupila do salonu fryzjerskiego, zastanów się, że jest on na to gotowy. Niektóre zwierzęta są zbyt lękliwe lub energiczne, by poradzić sobie z obecnością wielu nowych osób, wizytami klientów, ciągle zmieniającymi się okolicznościami. Zadbaj o to, by Twój pies miał zawsze dostęp do świeżej wody, miej przy sobie jego ulubioną zabawkę lub gryzak, by go czymś zająć i pamiętaj, że w czasie przerwy będzie czekał Cię krótki spacer.
Weź też pod uwagę, że niektórzy klienci mogą nie być zadowoleni z obecności czworonoga w salonie – dotyczyć to będzie z całą pewnością osób cierpiących na alergię na psią sierść oraz zmagających się z lękiem przed psami. Dlatego, zanim przyprowadzisz swojego psa do pracy, upewnij się, że w razie potrzeby będziesz mieć możliwość odizolowania go od klientów w bezpieczny i komfortowy dla niego sposób.
Pracuj w towarzystwie swojego ukochanego pupila!
24 czerwca przypada międzynarodowy Dzień Zabierania Psa do Pracy. To dobra okazja, by przetestować, jak obecność czworonogów w salonie fryzjerskim wpłynie na samopoczucie pracowników oraz klientów! Za granicą obecność psów u fryzjera – zarówno należących do pracowników, jak i klientów – to coś zupełnie normalnego. Takie rozwiązanie wzbudza bardzo pozytywne emocje. Wielu osobom ułatwia zorganizowanie swojego dnia, wpływa dobrze na relacje w miejscu pracy, poprawia nastrój. Pracownik, który nie martwi się o to, że jego zwierzak został sam w domu, dużo efektywniej wykonuje swoje obowiązki!